A kínai orvoslás évezredek óta ismeri az emberi test energiapályáinak rendszerét. Ezek az energiacsatornák zárt energiakeringést alkotnak, energiával látják el az egyes szerveket, inakat, izmokat, csontokat. Ezek a pályák a meridián elnevezést kapták, mert hosszanti lefutásuk a földgömb délköreire (meridiánokra) hasonlít.
Mindegyik meridián a test felszínén és belsejében is végighalad, és a felszínen haladó meridiánok energiája az akupunktúrás pontokban koncentrálódik, melyeket mikroelektromos feszültségmérővel és izomteszteléssel is azonosítani lehet. 
A meridiánrendszert elektronikusan, termálisan és radioaktív módszerekkel térképezte fel a modern technológia. 

 

Ha a meridiánpálya egy ponton megszakad, akkor a hozzátartozó terület nem jut elegendő energiához, növekszik a sérülékenység veszélye, feladatát nem tudja megfelelően ellátni, s erre fájdalommal hívja fel figyelmünket.

Az emberi szervezetben a Csi energia nem kaotikusan áramlik, hanem 12 páros és 2 páratlan meridiánon kering, vagyis csatornákon, amelyeknek nincsen anatómiai megfelelője. A modern biofizika bebizonyította, hogy a meridiánrendszer tényleg létezik. Ez a rendszer egyféle kapcsolat az éteri és a fizikai test között. Az életenergia sorban áthalad a test minden szervén, egy nap alatt egy egész kört tesz meg.

Energiaszintünket három tényező - a táplálkozás, a mozgás és a stressz - befolyásolja a legnagyobb mértékben. Az energia az energiacsatornákon át jut el mindenhova, szervezetünk magában foglal mintegy 60 nagyobb ilyen csatornát és 365 energiaközpontot. Az energiaközpontok elosztják, a csatornák szállítják az energiát.
Az energiacsatornák egy vízvezetékcsőhöz hasonlatosak. Bizonyos használati idő után a cső belsejében vízkő-lerakódás keletkezik, ami csökkenti a cső belső átmérőjét, akadályozva a víz áramlását. Az energiacsatornák esetében a szervezetünkbe kerülő szennyezőanyagok szűkítik ezen csatornák keresztmetszetét, akadályozva az energia áramlását. A tartósítószerek egy része, a színezőanyagok néhány fajtája, állományjavítók és egyéb szennyezőanyagok a vízkőhöz hasonlóan eltömítik az energiacsatornákat, és részleges vagy akár teljes elzáródást is okozhatnak. A részleges elzáródás tünetei lehetnek: energiahiány, emésztési zavarok, fejfájás, vérnyomás gondok, visszér, ízületi problémák. Egy nagyobb energiacsatorna elzáródása komoly betegséget is okozhat, mivel a beáramló energia nekiütközik az akadálynak, visszafordul és saját magát kioltja. 

Testünk valamennyi szerve összefüggésben áll egymással, és kölcsönösen befolyásolják egymás működését. A hagyományos kínai orvoslás alapelvei szerint az egyes szervek párokat alkotnak. Az egyik szerv legyengülése mindig maga után vonja a párjaként működő másik szerv megbetegedését is.

Az egyes szervek energetikai zavarai energiapályáik (meridiánjaik) és reflexzónáik területén is megnyilvánulhatnak. Az alaposabb megértés céljából ismernünk kell a test energiapályáit, ahogyan azt a hagyományos kínai orvostudomány leírja. Ha az energiapályán a diszharmónia jelei mutatkoznak, akkor pl. a fájdalom nem csak annál a szervnél jelentkezhet, amelynek az adott energiapálya megfelel, hanem a meridián egész vonalán. Ha mélyrehatóbban megismerkedünk az energiapályák létezésével, akkor már nem lepődünk meg azon, hogy az adott szervvel összefüggő problémák teljesen máshol és más módon jelenhetnek meg, mint várnánk.

Néhány példa a meridiánok működésére:

A veseműködés, valamint a vese meridiánban áramló energia mennyisége befolyásolja a haj, a fogak, a csontok minőségét, illetve a nyirokrendszert. Elégtelen veseműködés esetén elváltozások jelentkezhetnek a vese energiapályája mentén, így a térd és a lábszár belső oldalán. Köszvénynél először többnyire a nagy lábujjon jelentkezik fájdalom és bőrpír. Az említett egészségi problémák fellépésekor éppen a veseműködés megerősítésére van szükség. Hasonlóképpen a szem körüli duzzanatok okát is az elégtelen vesemüködésben kereshetjük.

Ha a fül vagy halánték környékén fáj a fej, illetve a hajat végigsimítva a hajtöveknél jelentkezik fájdalom, akkor az okot ne a fejben, hanem az epehólyag meridiánnál érdemes keresnünk.

Nem meglepő, ha szívinfarktuson átesett beteg az orvosának az összes olyan tünetet felsorolja,  amelyek a szív pályájának zavarát jelzik, pl. egészen a bal kéz kisujjáig sugárzó fájdalmat ír le. Olvassuk el a szív meridiánjának leírását, ahol ismertetem a pálya diszharmoniája esetén jelentkező testi és lelki problémákat. Az infarktusos beteg az itt felsorolt tünetek nagy részét megemlíti.